هشدار قرمز وضعیت کرونایی در کشور/ استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ و سربسته ضرورت دارد

 وضعیت مرگ و میر و مبتلایان به بیماری کرونا در ابتدای سال جدید به هشدار وضعیت قرمز رسیده است به طوری بعد از مدت های طولانی، میزان جان باختگان به ۴۲ نفر در روز گذشته نگران کننده بوده و بیش از گذشته ضرورت همراهی مردم در رعایت دستورالعمل های بهداشتی را می‌طلبد.

 

به گزارش صبح ساحل و به نوشته ایرنا، در حال حاضر ۱۸ شهرستان وضعیت قرمز، ۷۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۷ شهر در وضعیت زرد و ۱۲۷ شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و روز گذشته ۴۲ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به ۱۴۵ هزار و ۶۱۳ رسید.

بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، پایین و بالغ بر ۳۲.۶۸ درصد بوده است.

همچنین به گفته سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، زیر سویه XBB.۱.۵ از مجموعه سویه امیکرون XBB است که قبلا در ایران آن را نداشتیم و این همان سویه‌ای است که در اروپا و آمریکا موج گسترده‌ای ایجاد کرد و در ایران هم روند افزایشی اخیر بیماری مربوط به همین زیر سویه است.

وی افزود: وقتی سویه‌ای سرایت پذیری بالایی دارد، کسانی که آسیب‌پذیر باشند و به آن مبتلا شوند ممکن است جان خود را از دست بدهند. از این جهت کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند باید خود مراقبتی کرده و حتما استفاده از ماسک در فضای سربسته، حفظ فاصله فیزیکی، رعایت نکات بهداشتی را رعایت کنند.

کریمی خاطرنشان کرد: حدود ۱۳ هزار مراجعه روزانه مشکوک به کرونا به مراکز درمانی داریم که با علائم تنفسی و علائم مشابه سرماخوردگی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

گزارش تصویری